YENİ YASADA SAĞLIĞINIZ BOZULURSA EHLİYETİNİZ GERİ ALINACAK

Sürücü belgesi sahibi kişide sağlığı bakımından sürücülüğe engel aşikâr bir değişikliğin görülmesi ve tespiti halinde, trafik görevlilerince sürücü belgesi geçici olarak geri alacak.  

YABANCI BELGEYLE 1 YIL ARAÇ KULLANILABİLECEK

Dış ülkelerden alınan sürücü belgeleri ile Türkiye'de araç kullanılmasına ilişkin usul ve esaslar şu şekilde belirlendi:  

YÖNETMELİK YÜRÜRLÜĞE GİRDİ, EHLİYETLERİN GEÇERLİLİK SÜRESİ 5-10 YILLA SINIRLANDIRILDI

İçişleri Bakanlığı, sürücülerin merakla beklediği 'Karayolları Trafik Yönetmeliği' değişikliğini yaptı.Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren yönetmeliğe göre ehliyetler 10 yılda bir yenilenecek  

HANGİ SINIF SÜRÜCÜ BELGESİNE MÜRACAAT ETMELİYİM?

Sürücü belgesi sınıfları çok çeşitli olmakla birlikte en çok tercih edilen sınıflar aşağıda belirtilmiştir. A2 Sınıfı: Motosiklet kullanacaklar için B Sınıfı: Otomobil, Minibüs veya Kamyonet  

1 OCAK 2016 DAN İTİBAREN STAJYER EHLİYET GEÇERLİ OLACAK

30.04.2015


Karayolları Trafik Yönetmeliği Resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Resmi Gazete 'de yayımlanan yeni yönetmelik sürücü kurslarına ilk defa başvuracaklar için 2 yıllık stajyerlik şartı getirdi. Sürücü kursuna başvuran, yazılı ve direksiyon sınavlarında başarılı olan kursiyer, 2 yıl süreyle stajyer sayılacak.

Her adayın 75 ceza puan hakkı bulunacak, Aday, 0,20 promil alkollü yakalanması, kırmızı ışığı ihlal etmesi, sağa dönüşlerde yayaya yol verme kuralını üç kez ihlal etmesi halinde 75 ceza puanını doldurmuş olacak. 2 yıl süre içerisinde ceza puan hakkını dolduran adayın geçici ehliyeti iptal edilecek ve bu kişilerin ehliyet almak için yeniden sürücü kursuna müracaat etmesi gerekicek. Aday, kurstan önce psikoteknik testine tabi tutulacak.


Yönetmelikle  şu anda verilen 9 ehliyet sınıfı 18'e yükseldi. Otomobil, motosiklet gibi küçük ehliyetler 10, otobüs, kamyon gibi büyük ehliyetler 5 yılda bir değiştirilecek.


Ülkedeki 24 milyonun üzerinde ehliyeti olan vatandaşlar 1 Ocak 2016'dan itibaren ehliyetlerini 15 lira karşılığında yenileyecek.